© 2019 Instytut Bezpieczeństwa Społecznego 

www.radykalizacja.pl

radykalizacja.pl

21 sierpnia 2021

Antyszczepionkowcy w Polsce zaatakowali punkty szczepień i grozili podłożeniem bomby

Czas epidemii Covid-19 to okres popularyzacji teorii spiskowych. Mają one często destrukcyjny wpływ na zachowania społeczne. Zauważalne są także radykalizacje postaw. Powstają nowe organizacje zrzeszające ekstremistów, których celem działań jest walka z obostrzeniami sanitarnymi i próba sabotowania akcji szczepień przeciwko wirusowi.

 

Zwolennicy teorii spiskowych grupują się wokół społeczności internetowych, głosicieli spisków i alternatywnych źródeł informacji, których odbiorcy ulegają radykalizacji, a następnie atakują. Nie jest to zjawisko będące ewenementem współczesności. Teorie spiskowe były paliwem ideologicznym dla przemocy rasowej i antysemickiej także w XIX i XX wieku, teorie na temat szkodliwości szczepień pojawiły się także w XIX wieku, a pierwsi antymaseczkowcy działali w Stanach Zjednoczonych w czasie epidemii hiszpanki. Jednak dziś występują nie jako fenomeny lokalne, Internet rozprowadza je znacznie szybciej i do dużo szerszego grona odbiorców, którzy działając w porozumieniu, stają się podmiotem w debacie. Antyszczepionkowcy już przed pandemią stanowili jednolitą grupę i byli bardzo aktywni, głównie przeciwko obowiązkowym szczepieniom na choroby dziecięce. Pojawienie się koronawirusa z Wuhan mogło stworzyć wrażenie, że tracą zwolenników, ale w dalszej perspektywie okazało się, że nabrali wiatru w żagle i stali się popularni jak nigdy dotąd. Szczepienia i epidemia to już nie jest zagadnienie interesujące wąską grupę osób, lecz rzeczywistość dotykająca wszystkich. 

 

Od pojawienia się szczepionek na Covid członkowie ruchów antyszczepionkowych przekonują, że ze wszystkich stron świata otrzymują doniesienia, że zaszczepione kobiety zgłaszają problemy reprodukcyjne, o ile zaszczepieni nie umierają w ciągu kilku dni lub tygodni. Zaszczepieni rzekomo transmitują także białko szczytowe i wyrzucają je jak kolce przez usta, nos, skórę i nasienie zarażając niezaszczepionych. Zwolennicy tej teorii zalecają noszenie maseczek, aby się przed tym chronić, mimo że wcześniej nawoływali do nienoszenia maseczek służących zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa. Szczepienia to rzekomo element planu depopulacji świata, którego pierwszym etapem była fałszywa pandemia, a drugim wytrucie części populacji. 

 

Zdaniem socjologa, prof. Marka Nowaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu teorie spiskowe środowisk antyszczepionkowych to wywołana frustracją próba racjonalizacji zagrożenia, która przerodziła się w radykalizację. Ruch, który używał retoryki indywidualnej wolności, w tym przypadku dobrowolności szczepień, zaczął używać terroru, by wymusić na innych dostosowanie się do swojej wizji.

 

- 6 lipca antyszczepionkowiec zerwał plakat promujący szczepienia przeciwko COVID-19 w Szubinie (kujawsko-pomorskie) i powiesił swój — z maczetą przy gardle lekarza.

 

- 25 lipca grupa osób związanych ze środowiskiem Polskie Żółte Kamizelki (zajmujących się m.in. ochroną marszy przeciwko obostrzeniom) wykrzykujących wulgarne i antyszczepionkowe hasła próbowała się wedrzeć do punktu szczepień w Grodzisku Mazowieckim. Osoby z obsługi punktu odpierające atak zostały poturbowane.

 

- 27 lipca Antyszczepionkowcy wtargnęli do domu dziecka w Aleksandrowie Kujawskim i oskarżyli jego dyrektorkę o poddawanie dzieci eksperymentom medycznym. W akcji brało udział antyszczepionkowe stowarzyszenie Bydgoskie Kamractwo Rodaków.

 

- 31 lipca grupa antyszczepionkowców przyszła pod szczepionkobus w Gdyni i wyzywała pracujących w nim medyków.

 

- 1 sierpnia w Poznaniu grupa antyszczepionkowców wtargnęła na teren szpitala położniczego, weszła na odbywający się w nim piknik laktacyjny. Grupa członków grup Pancerni Poznań ubrana w mundury imitujące jednostki pancerne Wojska Polskiego próbowała sabotować akcję szczepień.

 

- W nocy z 1 na 2 sierpnia w Zamościu doszło do próby podpalenia siedziby Sanepidu i punktu szczepień.

 

- 8 sierpnia szefostwo poznańskiego kompleksu basenowego odebrało maila, w którym anonimowy autor napisał: w kasie dla zaszczepionych oraz w aquaparku zostały podłożone bomby. Jeżeli nie przestaniecie kłuć Polaków, będą podkładane w innych obiektach w Poznaniu. Ewakuowano 1800 osób.

  POWRÓT

Inne artykuły: