© 2019 Instytut Bezpieczeństwa Społecznego 

www.radykalizacja.pl

radykalizacja.pl

06 grudnia 2020

Polak w Wielkiej Brytanii skazany za konstrukcję bomby

Jak można przeczytać na portalu Oko.Press, 26-letni Filip B. został przeszukany, a następnie zatrzymany 11 grudnia 2019 roku na podstawie brytyjskich przepisów antyterrorystycznych.

 

Był podejrzany o przygotowywanie zamachu terrorystycznego. Na co dzień pracował jako asystent kierownika magazynu, zajmował się też programowaniem i bezpieczeństwem teleinformatycznym. Historię szerzenia nienawiści rasowej w sieci przez Polaka opisał w maju portal Tell MAMA (Measuring Anti-Muslim Attacks), zajmujący się monitorowaniem nienawiści wobec muzułmanów w Wielkiej Brytanii. Poza materiałami anty-muzułmańskimi powielał też treści antysemickie i homofobiczne.

 

We wtorek 24 listopada B. został skazany na cztery lata więzienia za posiadanie materiałów wybuchowych. Będzie też objęty dozorem policyjnym przez 15 lat. W uzasadnieniu wyroku sędzia stwierdził, że nie może być wątpliwości, iż skazany konstruował bombę nie fajerwerki, a motywy jego działań były ideologiczne.

 
Poza materiałami wybuchowymi i instrukcjami takimi jak dostępne w sieci materiały CIA, podręcznik dla mudżahedinów i „Anarchistyczna Książka Kucharska”, zawierająca przepisy na materiały wybuchowe. Miał też na swoim dysku „Manifest” Brentona Tarranta, nowozelandzkiego terrorysty, który zastrzelił 51 osób w meczecie w Christchurch. Powielał również w mediach społecznościowych materiały na temat samego zamachu.
 
Old Bailey, czyli Centralny Sąd Kryminalny dla Anglii i Walii stwierdził, że „niektóre dowody w sprawie oskarżonego były sprzeczne, ale jest przekonany, że prawicowe sympatie były motywem jego działania”. Skazany był zwolennikiem Janusza Korwina-Mikkego, Konfederacji i Angielskiej Ligi Obrony (English Defense League). 
 
Źródła: oko.press; tellmama.org

  POWRÓT

Inne artykuły: