© 2019 Instytut Bezpieczeństwa Społecznego 

www.radykalizacja.pl

radykalizacja.pl

02 marca 2021

QAnon: Teoria spiskowa, która zradykalizowała Amerykanów

Były prezydent USA, Donald Trump ma długą historię popularyzowania teorii spiskowych. To jego stały element kampanii wyborczej skierowany do liczącego nawet kilka procent elektoratu podatnego na alternatywne sposoby tłumaczenia rzeczywistości. Pierwszą i najważniejszą było podważanie legalności prezydentury Baracka Obamy twierdzeniami jakoby ten nie urodził się na terenie USA, co jest wymogiem piastowania stanowiska prezydenta USA. Jego pierwszą kampanię prezydencką w wyścigu z Hilary Clinton wspierał najbardziej znany piewca teorii spiskowych, Alex Jones i jego telewizja internetowa Info Wars.

 

Na fali afery Pizza Gate, która wybuchła w trakcie kampanii wyborczej powstał ruch Qanon, którego ideologiem jest operujący w sieci tajemniczy „Q”. To grono najbardziej zradykalizowanych stronników byłego już prezydenta. Zaczęło się od wycieku maili szefa sztabu kampanii prezydenckiej Hilary Clinton w 2016 roku. Wśród maili znajdowały się m.in. prośby o zamówienie pizzy. Na tzw. chanach pojawiła się teoria, jakoby słowo „pizza” oznaczało dziecięcego niewolnika seksualnego przechowywanego w piwnicy pizzerii. Głównym celem ataku stała się pizzeria Comet Ping Pong, w której piwnicy miały się odbywać satanistyczne rytuały z udziałem dzieci i z której szef sztabu Clinton zamawiał pizzę, kontaktując się z jej właścicielem.

 

Teorię popularyzowały aktywnie w sieci trolle aż 4 grudnia Edgar Maddison Welch z Salisbury pojechał uzbrojony do Waszyngtonu i sterroryzował pracowników pizzerii, chcąc uwolnić dzieci przetrzymywane w piwnicy. Gdy po kilku strzałach upewnił się, że w lokalu nie ma piwnicy, wyszedł na zewnątrz i oddał się w ręce policji. QAnonowcy przeprowadzili kilka podobnych akcji, których celem były m.in. koczowisko bezdomnych zaatakowane przez uzbrojoną grupę oraz namioty w Central Parku, które postawiła ewangelicka organizacja charytatywna, aby wspomóc działanie covidowego szpitala polowego. 

 

Zobacz też: Płaska ziemia, antyszczepionkowcy i 5G - teorie spiskowe, a radykalizacja

 

„Q” to anonimowa osoba, lub grupa, która twierdzi, że ma dostęp do informacji tajnych i stopniowo ujawnia informacje na temat tajnej wojny między administracją Trumpa i wojskiem a ogólnoświatową rozproszoną grupą przestępczą, jakoby korumpującą i podporządkowującą sobie instytucje państwowe USA. Wieszczy „wielkie przebudzenie” kiedy to opinii publicznej zostaną ujawnione wszystkie informacje na temat spisku pedofilsko-satanistycznych elit. „Q” milczy od czasu wygranej Joe Bidena w wyborach prezydenckich, jednak jego zwolennicy są wciąż aktywni zarówno w USA jak i poza granicami kraju i wciąż czekają na realizację „planu” lub kolejne komunikaty i przepowiednie. Ruch QAnon jest silnym katalizatorem radykalizacyjnym wpływającym na amerykańskich konserwatystów, białych supremacjonistów, a także na zbrojne prawicowe milicje.

 

Jerusalem Post zwrócił w 2018 roku uwagę na fakt, że teorie „Q” są w dużej mierze kalką teorii na temat spisku żydowskiego, legend o porywaniu dzieci itp. Często przywołuje także nazwiska takie jak George Soros i rodzina Rothschildów, które są często przywoływane we współczesnej retoryce antysemickiej.  

 

Zobacz też: Wierzył w UFO, spisek jaszczurów i szkodliwość 5G. Dokonał zamachu terrorystycznego

 

Pod wpływem teorii spiskowych część elektoratu Republikanów uważa Demokratów nie tylko za przeciwników politycznych, uważa że politycy Partii Demokratycznej odpowiadają za handel dziećmi, są satanistami albo przybyłymi z kosmosu jaszczurami (reptilianami), którzy za pomocą zbrodniczych knowań rządzą zwykłymi ludźmi. To ostatnie może się wydawać śmieszne, jednak wyznawca QAnona ze Seattle zabił swojego brata wierząc, że ten jest kosmicznym jaszczurem.

 

Na całym świecie teorie spiskowe upowszechniła jeszcze bardziej epidemia Covid-19. Jak podaje badający QAnon Marc-Andre Argentino z Uniwersytetu Concordia, tylko w ciągu 2020 roku liczba członków QAnon wzrosła o 581 procent. W lipcu 2020 na Facebooku znajdowało się, jak policzył Argentino, 179 grup QAnon, z ponad 1,4 miliona członków, i 120 stron z łączną liczbą 911 tys. polubień. Facebook zablokował te kanały dopatrując się możliwości skoordynowanej akcji manipulowania opinią publiczną w związku z pandemią.

 

Za sprawą incydentu w Waszyngtonie niejaki Jake Angeli z Yellowstone, zwany QAnon Shamanem stał się prawdopodobnie najsłynniejszym przedstawicielem tego ruchu. W sieci można znaleźć nagranie na którym tak komentuje wybór Joe Bidena na prezydenta: „Ta decyzja, to zgoda na zostanie ofiarą neurolingwistycznego programowania, które ma za zadanie kontrolować nasze umysły dzięki tajemnej technice psychologicznej. Jej celem jest pełne kontrolowanie ludzi w celach militarnych. Dzięki falom radiowym mózgi zwolenników są inwigilowane i karmione propagandą. Ludzie zostają podporządkowani zorganizowanej szajce, w której skład wchodzą m.in. politycy, którzy dzięki praniu mózgów sterują obywatelami”. Dodał także: „Q mnie tu wysłał”. I krzyczał, że Q to sekretny członek rządu, który chce przywrócić kraj na właściwe tory i wyrwać go z rąk pedofilów i globalistów. Angeli z zawodu jest aktorem. Charakterystyczny wizerunek – czapka z bizona sprawia, że przykuwa uwagę i jeszcze bardziej popularyzuje swoje poglądy. 

 

Zobacz teżRaport PRECOBIAS - radykalizacja z punktu widzenia treści internetowych

 

W XXI wieku teorie spiskowe są obok nienawiści rasowej i fanatyzmu religijnego coraz częstszym źródłem terroryzmu, który przybrał nową formę. Nie posiada struktur, przepływu pieniędzy ani przywódcy. Grupuje się wokół społeczności internetowych, ideologów i ich alternatywnych źródeł informacji, których odbiorca lub duża grupa odbiorców ulega radykalizacji, a następnie atakuje. Tak jak  Cleveland Grover Meredith Jr. z Kolorado, który przyjechał do Waszyngtonu z ciężarówką z bronią, a według śledczych planował zabójstwo burmistrzyni stolicy i przewodniczącej Izby Reprezentantów. 

 

Jakub Woroncow

  POWRÓT

Inne artykuły: