© 2019 Instytut Bezpieczeństwa Społecznego 

www.radykalizacja.pl

radykalizacja.pl

02 listopada 2020

Raport PRECOBIAS - radykalizacja z punktu widzenia treści internetowych

 

Uniwersytet w Gandawie oraz Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium zaprezentowały pierwsze rezultaty międzynarodowego badania dotyczącego komunikacji ekstremistów za pośrednictwem mediów społecznościowych. Według stanu badań z 2018 roku 77% nastolatków skonfrontowało się w sieci z nawoływaniem do przemocy. Europol usunął w listopadzie 2019 roku 26 000 wpisów w sieci nawiązujących do Państwa Islamskiego. Należy jednak brać pod uwagę, że ekstremiści nie zawsze działają pod własnym szyldem i nie zawsze da się to wychwycić i zareagować.

 

Zespół prof. Catherine Bouko przeanalizowała 3000 wpisów salafickich na Facebooku i Instagramie. Od 7 do 24% antagonizowało odbiorców propagandy w kierunku Zachodu oraz niewiernych co jest często pierwszym krokiem w radykalizacji.

 

Podobna strategia jest wykorzystywana przez ekstremistów prawicowych, co wykazała analiza 500 wpisów.

Uprzedzenia poznawcze odgrywają dużą rolę w procesie radykalizacyjnym i popularyzacji narracji ekstremistycznej. Nie ma to nic wspólnego z ilorazem czyjejś inteligencji, za to dużo z naturalnymi mechanizmami psychologicznymi, które utrudniają racjonalną i krytyczną ocenę sytuacji. Z tego też wględu badanie skoncentrowało się na uprzedzeniach poznawczych.

 

Prof. Diana Rieger i dr Brigitte Naderer skupiły się w ramach projektu PRECOBIAS na kwestii legitymizacji przemocy. Zauważyli, że uprzedzenia poznawcze wzmacniają poczucie wyższości własnej grupy nad innymi i wpływają na wzmocnienie postaw ekstremistycznych. To pierwsze badanie sprawdzające związek między uprzedzeniami poznawczymi, a stosowaniem przemocy.

 

Zbadano problematykę radykalizacji z punktu widzenia użytkowników treści internetowych.

 

Raport można pobrać tutaj.

 

  POWRÓT

Inne artykuły: