© 2019 Instytut Bezpieczeństwa Społecznego 

www.radykalizacja.pl

radykalizacja.pl

23 stycznia 2021

Wierzył w UFO, spisek jaszczurów i szkodliwość 5G. Dokonał zamachu terrorystycznego

W Boże Narodzenie 2020 roku o 6:30 rano w Nashville w stanie Tennesse kierowca kampera zdetonował umieszczoną w swoim samochodzie bombę. Zginął, raniąc osiem osób. Uszkodził też wiele budynków w centrum miasta.

 

Sprawcą zamachu był 63-letni Anthony Warner, 15 minut przed eksplozją nadał przez głośniki komunikat wygenerowany przez program symulujący głos: „Ten obszar musi być natychmiast ewakuowany. Ten obszar musi być natychmiast ewakuowany. Jeśli słyszysz tę wiadomość, ewakuuj się teraz. Jeśli słyszysz tę wiadomość, ewakuuj się teraz”. Policja wciąż bada motyw sprawcy, na chwilę obecną wiadomo o tym co robił przed zamachem, oraz że znajdował się pod wpływem popularnych w USA teorii spiskowych.

 

Przygotowania

 

Sprawca był typowym przedstawicielem klasy średniej i wieloletnim mieszkańcem Nashville. Pracował w branży informatycznej, a w latach 90. prowadził firmę zajmującą się instalacją systemów antywłamaniowych. Uczestniczył w sporze o własność nad nieruchomością po zmarłym bracie, nie był notowany za żadne przestępstwa poza posiadaniem niewielkiej ilości marihuany.

 

21 sierpnia 2019 roku jego partnerka i ich prawnik skontaktowali się z policją. Poinformowali, że Warner produkuje w swoim kamperze bombę. Policja nie dokonała przeszukania, a śledztwo zostało umorzone jako bezzasadne w oparciu o obserwację bez przeszukania kampera oraz brak kartoteki w FBI i Departamencie Stanu. Zdaniem sąsiada Warnera tuż przed Bożym Narodzeniem miał powiedzieć, że „Nashville i świat nigdy o nim nie zapomną”. Kupił też, według zapisów z kart kredytowych i pokwitowań materiały, z których można skonstruować bombę. W tygodniach poprzedzających zamach Warner skontaktował się ze swoją byłą już partnerką, która mieszkała w Los Angeles. Poinformował, że cierpi na nowotwór, przepisał na nią swój dom i oddał jej samochód.

 

Motywy

 

Śledztwo jest w toku. Zamachowiec działał sam i nie zostawił manifestu. Atak wywołał ożywioną debatę na temat definicji terroryzmu. Użycie bomby w samochodzie, atak samobójczy to dość typowy sposób przeprowadzania zamachu, a wezwanie do ewakuacji to dość popularny zabieg gdy celem jest instytucja lub budynek, a nie ludzie.

 

W wyniku ataku ucierpiało ok. 40 firm, w największym stopniu gmach centrali telefonicznej AT&T. Problemy z realizacją usług zgłosiły w związku z tym m.in. T-Mobile, niektórzy dostawcy internetu, centra kontroli lotów i infolinia Covid-19. Zaparkowane puste kampery wywoływały panikę w kilku miejscach kraju, a służby interweniowały w Cincinatti, na autostradzie w Wilson (Tennesee) i w Lexington (Kentucky).

 

Zamachowiec z Nashville ma natomiast bogatą historię głoszenia teorii spiskowych. Dwa dni przed zamachem wysłał do swojego znajomego paczkę zawierającą dyski z nagraniami audio oraz list. Na nagraniach Warner głosi teorie spiskowe sugerujące, żee lądowanie Neila Armstronga i Edwina Aldrina na Księżycu oraz zamach 11 września 2001 roku to mistyfikacja. Twierdził też, że we wrześniu 2011 roku rozpoczęła się wojna z kosmitami, którzy zaatakowali Ziemię, ale media to ukrywają. Ziemią rządzą natomiast jaszczury tzw. reptilianie, którzy „umieścili przełącznik w ludzkich mózgach, żeby móc chodzić wśród nas i wyglądać jak ludzie”.

 

Wśród kilku różnych wątków najuważniej badany jest wątek 5G, ponieważ sprawca zamachu miał paranoję, dotyczącą wykorzystywania 5G i rozbudowy sieci w tym standardzie. Uważał, że sieci 5G powstają, by szpiegować Amerykanów.

 

Teorie spiskowe dotyczące 5G to echo radiofobii, zjawiska będącego reakcją na odkrycie w 1895 roku promieniowania jonizującego. Paranoja anty5G uległa popularyzacji w okresie epidemii koronawirusa, która zdaniem wyznawców teorii dotyczących 5G jest mistyfikacją opracowaną w celu sprawniejszego remontu masztów. Zradykalizowani przeciwnicy 5G podpalali już maszty telefonii komórkowej w USA, ale także w Polsce i w Słowacji.

 

Jakub Woroncow

  POWRÓT

Inne artykuły: